50-терабайтні диски виготовлятимуть з бактерій
Новини високих технологій

50-терабайтні диски виготовлятимуть з бактерій

10.7.2006

Світлочутливий білок, що витягується з бактерій, може стати основою надмісткихх оптичних дисків, стверджує американський нанотехнолог. На думку професора Ренугопалакрішнана з Бостонської медичної школи, місткість "бактерійних носіїв", порівнянних за розміром з компакт-диском, становитиме приблизно 50 терабайт - і, таким чином, буде в тисячі разів більшою, ніж у Blu-Ray і HD-DVD, що тільки готуються до серійного випуску. Про це повідомляє сайт ABC News.

Пігмент, відомий як бактеріородопсин, усередині живих клітин перетворить світло в різницю потенціалів. У збудженому стані, в який він переходить на світлі, бактеріородопсин набуває заряду і змінює конформацію. При цьому природний білок розряджається за декілька хвилин. Щоб "збудження" тривало більше року, Ренугопалакрішнан з колегами модифікували гени, які відповідають за синтез пігменту в організмі Halobacterium salinarum.

Група Ренугопалакрішнана вже сконструювала на основі білка прототип пристрою, звідки інформація прочитується лазером. За словами учених, загальнодоступні зразки USB-дисків з вбудованим зчитувачем можуть з'явитися вже через рік, а оптичні диски більшої місткості, що вимагають окремого приводу - через півтора або два роки.

За матеріалами інтернет-видання Науковий всесвіт.