Браузер перетворюється...
Новини високих технологій

Браузер перетворюється...

08.07.2009

Sony Ericsson Rachael

Google створив операційну систему

Пізно увечері 7 липня Google анонсував те, чого від нього чекали вже не один рік - операційну систему. Головним компонентом Google Chrome OS, як випливає з назви, стане браузер Chrome, що з'явився 9 місяців тому. Ядром нової системи буде Linux. Як вона виглядатиме - поки що невідомо.

Google оголосив про три пріоритети в розробці Google Chrome OS - швидкості, простоті і безпеці. Очікується, що завантаження ОС разом з браузером займе не більше декількох секунд. Інтерфейс буде максимально спрощений, як, втім, і підключення нових пристроїв або настройки.

Крім того, Google заявив, що повністю переробив концепцію безпеки і користувачам не доведеться турбуватися про шкідливі програми, віруси і патчі, що знімають уразливості. Це звучало б досить амбітно, якби в тому ж записі в офіційному блозі компанії не було вказано, що Google Chrome OS - спроба винайти операційну систему наново. Адже, як відзначають розробники, сучасні ОС з'явилися до масового розповсюдження Мережі.

Нова ОС в перспективі зможе працювати на будь-яких комп'ютерах - як портативних, так і настільних, але спочатку її встановлять на нетбуки - традиційно повільні, та зате ультрадешеві ноутбуки. Перші пристрої з Google Chrome OS з'являться на ринку в другій половині 2010 року.

Однією з головних перешкод для масового визнання будь-якої операційної системи є кількість додатків, розроблених для неї. У цьому сенсі традиційних програм в Google Chrome OS немає взагалі. Їх замінюють веб-додатки, які, до речі, працюватимуть в будь-якому сучасному браузере як в самій системі Google, так і під Windows, Mac OS X або Linux. В першу чергу це, слід вважати, стосується сумісності з браузером Chrome, який зараз ударними темпами розробляють під ці платформи.

У анонсі Google про це не говориться, але, швидше за все, для збільшення можливостей програм в хід підуть всі технології, раніше анонсовані пошукачем. Це, наприклад, Google Gears, що дозволяє веб-додаткам зберігати інформацію на комп'ютері користувача, а також Google App Engine, що надає середовище для розробки веб-додатків і хостинг для їх розміщення.

Чутки про розробку ОС ходили давно, з тієї миті, як стало зрозуміло - Google конкуруватиме з Microsoft не тільки у галузі пошуку. Інші компанії більш-менш вдало тіснили Microsoft за допомогою вільних програм - таких як браузер Firefox або OpenOffice.org. Google також кілька років тому узяв курс на open source і до того ж займає ніші, від яких відмовилася Microsoft. У разі Google Chrome OS це дозволить йому завдати серйозного удару по позиціях корпорації на ринку нетбуков.

З погляду Google, розклад на ринку ОС для ультрадешевих ноутбуків можна описати знаменитою фразою з "Зоряних воєн": "Імператор допустив непробачну помилку. Ми повинні нападати". Вже в жовтні, а то і раніше на нетбуки почнуть предустанавливать Windows 7, проте радощі споживачам це може не принести - функціонально версія Starter Edition, про яку йде мова, сильно урізана. Вони з радістю спробують безкоштовну і швидшу ОС Google, не дивлячись на те, що ту теж навряд чи можна буде назвати багатофункціональною.

Крім того, Windows 7 не можна буде встановити на останній писк моди - нетбуки з мобільними процесорами ARM, а Chrome OS - можна. Такі процесори встановлені в більшості мобільних телефонів. Нетбукам вони дадуть можливість працювати без заряджання понад 10 годин. Поки не цілком зрозуміло, чи можна буде використовувати в них Windows CE або Windows Mobile, але те, що Chrome OS постарається щонайшвидше оволодіти цим ринком, що народжується, - очевидно.

Chrome OS розробляється окремо від мобільної ОС Google Android. Остання покликана завоювати ринок смартфонов, який, як показав приклад Apple iPhone, можна при належному бажанні і старанності перекроїти за декілька років. Вивчивши Android уважніше, можна припустити, наприклад, що Google відкриє магазин додатків для Chrome OS - по аналогії з численними магазинами мобільних додатків, які з'явилися за останній рік.

Google пообіцяв восени розповісти про свою ОС більше, а до кінця року - викласти її початкові коди. Цікаво, що саме на осінь запланований вихід Chrome для Mac і Linux. Буде весело.

Олександр Амзін, Lenta.ru